Havalandırma Tesisatı

Havalandırma Tesisatı
 Havalandırma Tesisatı

Havalandırma nedir?

   Havalandırma; bir evin, iş yerinin, fabrikanın veya herhangi bir izole alanın içersindeki pis, nemli, kötü kokulu ve istenmeyen havanın dışarı atılması ve yerine taze havanın getirilmesi işlemine denir. İstek ve arza göre içeriye üflenen taze hava ısıtılır veya soğutulur.

 

Nerelerde kullanılır?

   Havalandırma sektörü genel olarak fabrikalarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde ve ofislerde kullanılmaktadır. Doğal havalandırmanın yetersiz kaldığı alanlarda da isteğe bağlı olarak kullanılır.

Ortama göre değişiklik gösterir mi?

   Havalandırma yapılacak ortama göre değişiklik göstermektedir. Havalandırılmak istenen ortam önceden kontrol edilir ortam içerisinde barınacak şahıs sayısı, pencere alanı, cephe ve alanın hacmi önemli faktörlerdendir. Bu faktörlere vb. faktörlere göre kullanılması gereken cihaz kapasitesi(BTU), kanal boyutu belirlendikten sonra proje çizimi gerçekleştirilir.

Tek hatlı havalandırma

   Kullanım alanları genellikle küçük odalar, tuvalet, banyo, mutfak vb. gibi alanlardır. Buralarda sadece emiş hattı bulunur üfleme hattına gerek duyulmaz zira emişle içeriden alınan miktar kadar hava akım vasıtasıyla iç basınç dengesinden yola çıkılarak ortama dışarıdan girer bunun için pencerelere menfez(açıklık) bırakmamız gerekmektedir.

Çift hatlı havalandırma

   Ortam insanların ortak kullanım alanı ise bu durumda ortamdan hem hava alınması hemde çıkan hava yerine dışarıdan filtrelenmiş taze hava üflemesi yapılması gerekmektedir, böyle yerlerde örneğin fitness salonları, sinema, toplantı salonları vb. gibi alanlarda kullanılması gerekmektedir.

Keşif Talebi İçin Tıklayın

 

Keşif formunu doldurun, avantajlardan faydalanın....